bip
Strona g³Ăłwna
Strona g³Ăłwna
Strona g³Ăłwna
Strona g³Ăłwna
aktualnosci
wydarzenia
wydarzenia
wydarzenia
osiągnięcia uczniów
Informacje Dla uczniĂłw
Informacje Dla rodzicow
świetlica
Biblioteka
Psycholog i Pedagog
Logopeda
facebook
aktualnosci
arch
arch
arch
arch
arch
arch
arch

ŚWIATOWY DZIEŃ ZESPOŁU DOWNA

21 marca jest kolorowy nie tylko z powodu pierwszego dnia wiosny! To właśnie wtedy obchodzimy Światowy Dzień Zespołu Downa. W tym roku jest obchodzony już po raz dziewiąty, a po raz trzeci – pod auspicjami ONZ. Stowarzyszenie „Bardziej Kochani” wspierające osoby z Zespołem Downa zachęca do udziału w akcji pod hasłem „Lots of socks” poprzez założenie tego dnia kolorowych skarpetek „nie do pary” jako wyraz radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa.


Data obchodów Światowego Dnia Zespołu Downa jest symboliczna. Przypada on na 21 dzień 3 miesiąca w roku ponieważ to właśnie dodatkowy, trzeci, chromosom w 21 parze składających się z łańcuchów DNA chromosomów w ludzkich komórkach powoduje występowanie tej wady genetycznej. Stąd też inna nazwa tego zaburzenia - trisomia 21.

..

Światowy Dzień Zespołu Downa obchodzony jest z inicjatywy Stowarzyszenia Down Syndrome International (DSI), mając na celu budowanie świadomości na temat tego, czym jest Zespół Downa, a także tolerancji i wrażliwości na potrzeby osób nim dotkniętych. W tym roku hasło przewodnie obchodów brzmi „Zdrowie i dobre samopoczucie – równy dostęp dla wszystkich”.

..

Nasza szkoła wzięla udział w specjalnie zorganizowanej tego dnia akcji, poprzez założenie w geście solidarności z osobami z Zespołem Downa kolorowych skarpetek.  Nasi uczniowie pamiętali, by założyć skarpetki w różnych, wesołych kolorach – w paski, w kropki, pstrokate, większość nie do pary. Uczniowie mieli  bardzo oryginalne pomysły i w ten zabawny dla nich sposób  wykazali solidarność z osobami chorymi na Zespół Downa.


...
Zespół Downa jest odmiennością biologiczną człowieka, którego natura wyposażyła w dodatkową informację genetyczną zawartą w chromosomie 21. To ona właśnie modyfikuje rozwój i kształtuje cechy wyróżniające daną osobę pośród innych ludzi. W efekcie dochodzi do zmian tempa rozwoju danej osoby. Najdotkliwiej odczuwanym przez osoby z Zespołem Downa zaburzeniem jest osłabienie procesu zapamiętywania i zaburzenie mowy. Nazwa tej wady genetycznej pochodzi od nazwiska angielskiego lekarza Johna Langdona Downa, który w 1866 r. pierwszy opisał podobieństwo grupy osób z odmiennym rozwojem, które nie były ze sobą spokrewnione.

DSC08490.JPG DSC08491.JPG DSC08492.JPG DSC08494.JPG

SZKO£A PODSTAWOWA NR 2

e-mail:     sp2swiet@interia.pl