¦wiêto szermierki w Naszej Szkole

We wtorek 27.09.2016 nasz± szko³ê odwiedzi³y zawodniczki i trenerki MKS Pa³ac M³odzie¿y w Katowicach. Celem spotkania by³o przeprowadzenie warsztatów z szermierki dla uczniów klasy 3 A. By³a to nagroda za zwyciêstwo w szkolnej zbiórce makulatury za ubieg³y rok szkolny.

W roku szkolnym 2015/2016 uczniowie klasy 2a przy³±czyli siê do szkolnej zbiórki surowców wtórnych z tak du¿ym zaanga¿owaniem, ¿e zebrali ponad 1700 kg makulatury!!!

Nasi uczniowie otrzymali spor± dawkê wiedzy na temat szermierki. Dziêki go¶ciom poznali rodzaje broni, jakich u¿ywa siê w tej dyscyplinie, z czego sk³ada siê strój szermierza oraz zasady odbywania walk i zadawania trafieñ. Sami mogli sêdziowaæ pokazowe walki.

Ka¿dy uczestnik warsztatów zosta³ wyposa¿ony w maskê szermiercz± i szpadê oraz odby³ przynajmniej jedn± prawdziw± walkê.

W trakcie walk nasi uczniowie, ku uciesze kadry trenerskiej, zaprezentowali prawid³ow± postawê szermiercz± i skuteczne sposoby zadawania trafieñ. Popisali siê znajomo¶ci± form grzeczno¶ciowych, jakie przed i po walce obowi±zuj± zawodników, czyli powitanie i po¿egnanie wykonywane odpowiednimi ruchami broni (tzw. uk³on szermierczy).

Wszyscy uczniowie byli bardzo zdyscyplinowani i przestrzegali przepisy bhp, dziêki czemu zajêcia by³y bardzo bezpieczne.

Nad ca³o¶ci± czuwali fachowcy z najwy¿szej pó³ki: mgr Natalia Markowska – trenerka II stopnia, wspó³pracuj±ca z kadr± narodow± seniorek, Mistrzyni Polski do lat 17-tu i 20-tu, br±zowa medalistka Mistrzostw Europy Juniorów i br±zowa medalistka Mistrzostw Polski Seniorów, ponadto wielokrotna medalistka Pucharów ¦wiata, a tak¿e dr Anna ¯urek, trenerka II stopnia, by³a zawodniczka AZS AWF Katowice, reprezentantka Polski w Pucharach ¦wiata i Mistrzostwach ¦wiata kadetów, wielokrotna finalistka Pucharów Polski, medalistka Mistrzostw Polski. Kadrê go¶ci stanowi³y te¿ zawodniczki MKS Pa³ac M³odzie¿y w Katowicach, Maria Gajówka i Ma³gorzata Weryk.

To by³o niezwyk³e radosne spotkanie, które da³o naszym uczniom wiele zadowolenia. W pamiêci pozosta³y niezapomniane wra¿enia i satysfakcja z udzia³u w prawdziwych walkach szermierczych.

Nasi uczniowie poznali now±, ciekaw± dyscyplinê sportow±, a samo spotkanie  sta³o siê doskona³ym sposobem promowania zdrowego stylu ¿ycia, szermierki oraz Pa³acu M³odzie¿y w Katowicach.

Zdjêcia ze spotkania pod poni¿szym linkiem: